ОБЕРІГ "ДОМОВИЧОК"
Обері́г - чарівний предмет, призначення якого — захист свого носія або збільшення ефективності його чарівних можливостей. Вважається, що обереги можуть принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров'я. З давніх пір почали користуватися небувалою популярністю обереги. Оберіг — найдревній амулет щастя і благополуччя. Віру в добро, успіх, щастя люди пов'язували з певними символами, в оберегах. Прикрашати свої будинки оберегами стало вже не тільки традицією, а навіть якимось модним трендом. Прикрашати свої будинки оберегами зародилося ще з давнини. Обереги завжди захищають людей і їх світ від негод: нечисті, захворювань (у тому числі від пристріту, псування) тощо. Весь сенс оберега в тому, щоб створити захисне поле між охоронюваним індивідом і небезпекою, магічно «захистити» охоронювану особу, зробити його невидимим і прибрати джерело небезпеки, завдати йому шкоди, злякати небезпеку або ж наділити сам об'єкт, що охороняється захисними властивостями і чинити опір злу.
З давніх часів до наших днів дійшов до нас звичай прикрашати свої домівки оберегами з природних матеріалів, які символізували здоров’я, благополуччя, щастя й достаток Обереги для будинку – Домовики, вважалися зберігачами будинку, родини, господарство кожного знаходилося під його наглядом. "Я маленький домовик Лиш добро творити звик Там, де я - весела хата, Дітьми і грішми багата..." Повір’я про “Домовика” – це вірування в присутність духа-охоронця в домі. Люди вірять, що Домовик допомагає господарям, охороняє дім від лиха та приносить щастя. У знак вдячності, господарі залишають йому їжу та напої на спеціальному місці в хаті.
Наші предки знали напевно, що «ніякий будинок не живе без домовичка». У різних культурах домовик наділяється різними образами, особливостями й здатностями. Справа всього життя домовика - турбота про підтримку статку, затишку й ладу в будинку.
У домовика - містичного невидимого «господаря» двору й будинку існує багато імен. Одні з них вказують на місце перебування домовика (хлівник, хатній, підпічник, підпольник); інші - на особливості його появи (пастень, стень), на вдачу й улюблені заняття (домовик господар домовитель, домо-витушко).
Взагалі, домовик - істота різнобічна. Він і «господар» будинку й двору, і оберігає свійських тварин, і дух предка, і «душа-двійник» самої людини.
Є в українськго домовика навіть своє свято! У цей день домовик веселиться по повній програмі - бешкетує, пустує, і вгамувати його можна тільки щедрим частуванням і повагою. Спеціально для домовика варять кашу, ставлять на печі й запрошують до трапези: «Хазяїн-панотець, прийми нашу кашу! І їж пироги, наш будинок бережи!».
28 січня за стародавніми слов'янськими традиціями святкують День частування домовика. У цей день прийнято всіляко задобрювати справжнього господаря дому
При переїзді в новий будинок для домовика готували старий стіл і зазивали його туди спеціальними замовлянями: «От тобі сани, поїдь із нами». Крім старого постола, іншими супутниками домовика при «переселенні» були діжка й кішка. Переступивши поріг новобудови, у будинок заносили ікону, діжку й запускали кішку для домовика, примовляючи: «От тобі, хазяїн, волохатий звір на багатий двір».
Домовичок з мішковини своїми руками може мати будь-який характер. Чи буде він веселим чи суворим охоронцем домівки, залежить від бажання і вибору його творця.То ж зробіть собі оберіг, і нехай він принесе у ваш дім здоров’я, добробут і благополуччя.
Немає коментарів:
Дописати коментар