10/17/2018


Історія шовку


Шовк з'явився в Китаї більш 6000 років тому, ця тканина була привілеєм знаті, а секрети її виробництва зберігалися століттями під загрозою смертної кари. Основний матеріал для виробництва шовку – волокно кокона тутового шовкопряда, яке маючи трикутний перетин, додає тканині матовий блиск. Товщина волокна вимірюється в мікронах, а от довжина размотанной нитки може досягати 1500 метрів.


                                        

Які ж властивості натурального шовку роблять його таким популярним і бажаним?

Вся справа в красі готового полотна, його щільності, гігроскопічності, а також відмінну вентиляцію тканини. Одяг та постільна білизна з шовку дарують неперевершений комфорт. Однак, все це стосується тільки натурального шовку, з цього витікає наступне важливе питання – як відрізнити натуральний шовк від штучного? Для визначення натурального шовку є кілька перевірених способів.

Як відрізнити натуральний шовк від штучного:

 

  • Придивіться до структури полотна – натуральний шовк не може мати иделаьно гладку поверхню ниток. Натуральна нитка кокона тутового шовкопряда має різницю в товщині, що робить поверхню готове тканини злегка неоднорідною.
  • Колір і блиск. Натуральний шовк має кремовий відтінок, що також продиктовано природним кольором волокон. Блиск, що виходить від тканини, має приглушений відтінок, якщо тканина буквально світитися білосніжним кольором, то перед вами підробка.
  • Шовк дуже швидко приймає температуру тіла, взимку він утримує тепло, а влітку не дає тілу перегрітися. Погладьте рукою тканину, якщо відчуваєте виразну прохолоду, то шовк – штучний. Натуральний шовк завжди буде на дотик температури вашої руки.
  • Підпаліть кілька ниток з цікавого для вас полотна. При спалюванні нитки не повинні плавитися, тліти. Ниточки повинні обгоріти, залишивши на кінці невелику кульку темно-сірого кольору, що легко розтирається в попіл, видаючи при цьому запах паленого пір'я або вовни.
  • Спробуйте розірвати невеликий клаптик тканини. Якщо у вас в руках натуральний шовк, то він вам не вдасться. Міцність шовкового полотна можна порівняти з міцністю дроту зі сталі. Якщо ж тканина штучна, вона розповзеться по волокнах навіть при досить сильному впливі.


Існує стійкий стереотип, що шовк – це гладка ковзка тканина, яка не кращим чином підходить для піжам і постільної білизни. Це не так, оскільки, залежно від товщини використовуваної нитки, існує кілька видів шовку – атлас, крепдешин, мокрий шовк.

  • Атлас – це класичний представник шовкового полотна, має той самий глянцевий блиск і гладку структуру. Після машинного прання атлас набуває цікавий ефект – а саме, на дотик він стає схожим на ніжну лайку. Це можливо тільки з натуральним атласом, вироби із синтетичних тканин, навіть після багаторазових прань, не змінять своїх тактильних властивостей.
  • Крепдешин, креп жоржет, шифон – текстурний шовк без гладкості. Ці види шовку мають разючу міцність при незмінній тонкості полотна, крепдешин і креп жоржет має невелику еластичність вздовж а також по діагоналі волокон, що робить їх ідеальними претендентами на виробництво простирадел на резинці.

10/11/2018

Закодовані імена в українській вишиванці. Знайди своє!

Закодовані імена в українській вишиванці. Знайди своє!

  Зараз вишивка сприймається тільки як декоративний елемент, але для наших предків вона мала велике значення. Вони могли буквально “читати” вишивку як книги, тому що кожен символ в орнаменті має своє значення.
   Це не просто кола, ромби, гілки і спіралі, ці фігури створювались десятки століть тому як унікальні символи. У часи, коли наші предки володіли магічним зв'язком зі світом Природи: рослин, тварин, небесних світил. Символами Сонця, Землі, Всесвіту, Роду вони малювали свою долю, відтворюючи їх на полотні, виписуючи таємничі древні знаки як заклинання, як обереги, як коди свого роду. Саме тому вони прикрашали свої вироби найпростішими орнаментами.
  Зараз є можливість зашифрувати слова, назви міст та власне ім'я у схему українського орнаменту, який нагадує QR-код. Кожна літера – це вишитий символ, кожен символ – це потужний оберіг. Абетку та її тлумачення видав у своїй книзі Володимир Підгірняк, дослідник української писанки та вишивки. Шляхом аналізу народної творчості прикарпатського краю, він виявив певні закономірності в орнаментах, які наштовхнули його на виявлення в них закодованої інформації.
Ось так виглядають звичні поширені імена українців, які закодували в українській вишивці. Знайди і своє ім'я!

5/04/2018

Супермайстерно прозвітувала перед лучанами «Гімназія №14 ім. Василя Сухомлинського» (ВІДЕО, ФОТО)

Звіт колективів художньої самодіяльності цього навчально-виховного комплексу в рамках конкурсу «У життя через красу виявився справжнім концертом професіоналів.