Сторінки

БАНК ІДЕЙ ДЛЯ ТВОРЧИХ ПРОЄКТІВ (ІНТЕРНЕТ-ДЖЕРЕЛА )

МАЙСТЕР-КЛАС (інтернет-джерела )

ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА САМООБСЛУГОВУВАННЯ

СЕРВІРУВАННЯ СВЯТКОВОГО СТОЛУ

 Культура споживання їжі.  Основи сервірування столу




Майстер-клас "Серветка для святкового столу"



Трудове навчання. 5 клас. Сидоренко

Культура споживання їжі

§ 33. Основи сервірування столу

Опорні поняття: меню, сервірування, композиція, розміщення столових приборів, колір скатертини, святковий обід.

Уявіть, що ви запросили друзів на свій день народження, але мама через зайнятість попросила вас всю підготовку до святкування взяти на себе. Свято має бути вдалим і запам’ятатися усім гостям. Отже, як правильно підготуватися до зустрічі гостей у себе вдома, зокрема, як сервірувати стіл?

Серед основних складових вдалого святкового вечора такі: правильно складене меню, належне сервірування, смачно приготовані та правильно подані страви тощо.

Починають планувати свято зі складання меню.

Меню — це перелік страв, закусок, десертів та інших кулінарних виробів і напоїв, запропонованих гостям.

Під час складанні меню передусім враховують наявність продуктів і смаки запрошених гостей. Тому в меню включають різноманітні продукти та використовують для приготування страв різні способи теплової обробки, щоб кожен з гостей міг вибрати собі страву до смаку. Треба передбачити дві-три закуски з риби і м’яса, один-два салати, закуски з овочів, сиру, одну-дві страви з риби або м’яса, солодкі страви, гарячий або холодний напій.

Ніщо так не налаштовує на урочистий лад і не викликає апетит, як красиво сервірований стіл.

Сервірування — це мистецтво підготовки столу до прийняття їжі.

Особливу увагу слід приділити розташуванню предметів оформлення столу: скатертині, посуду, серветкам. Кожного разу, коли ви сервіруєте стіл, ви створюєте композицію.

Композиція — це поєднання розрізнених складових частин у гармонійне єдине ціле.

Навіть якщо вам доводиться щодня харчуватися одним і тим самим набором страв, це не вказує на те, що ви не повинні творчо підходити до сервірування столу. Процес сервірування столу може приносити задоволення, стати грою або звичаєм, який виконується щодня. Тим більше це стосується таких урочистих подій, як день народження.

Приступаючи до сервірування столу, треба враховувати його форму та розміри, що врешті-решт впливатиме на кількість гостей, яких можна запросити. Для сервірування столів прямокутної форми на одного гостя, як правило, передбачається довжина столу 0,7 м.

Столи накривають білими або кольоровими скатертинами, це залежить від тематики урочистостей. Стіл гарно прикрашений тоді, коли кінці скатертини звисають сантиметрів на двадцять нижче поверхні стола. Скатертина має бути в міру накрохмаленою, бездоганно чистою і ретельно випрасуваною. Серветки можуть бути того ж кольору, що і скатертина, їх кладуть упоперек тарілки або на її краю (мал. 201).

Мал. 201. Розміщення серветок під час сервірування столу

При використанні кольорових скатертин слід враховувати, що рожеві, блакитні, ясно-зелені кольори більше сприяють створенню радісного настрою, створюють враження легкості, граціозності, а червоні кольори у поєднанні з жовтим, золотистим сприймаються як урочисті (мал. 202)

Мал. 202. Колір скатертини надає столу урочистого вигляду

Посуд краще використовувати білий з тонким золотим або кольоровим обідком. Його розміщують на столі по його периметру (залежно від форми стола). Краї основних тарілок, а також ножів і виделок віддалені від краю столу на один-два сантиметри (мал. 203).

Мал. 203. Правильне розміщення столових приборів відносно краю стола

Мал. 204. Схеми розміщення столових приборів залежно від їх кількості та запланованого меню

Ножі кладуть праворуч від тарілки лезом до неї, винятком може бути зображена на малюнку 204, а сервіровка столу для легкого сніданку, коли використовують ніж для намазування масла на хліб або тости. В цьому разі ніж для масла кладеться на пиріжкову тарілку (вона менша за розмірами від звичайної) так, щоб його ручка була розвернута вправо та вниз. Виделку кладуть ліворуч, вістрями зубців вгору, щоб вони не дряпали скатертину (мал. 204, б). Якщо будуть подавати перші страви (супи, бульйони), до приборів кладуть ложку, яка має зайняти місце справа біля ножа (мал. 204, в). Якщо до столу планується подавати десерт то за тарілкою кладуть десертну ложку, ручкою вправо (мал. 207).

Якщо у вас святковий обід, поставте до кожного приладу келих для мінеральної води, фруктового або томатного соку. Добре поставити до кожного прибору окрему маленьку сільницю.

Посередині столу ставлять спеції, хлібницю, масельничку, цукорницю (в ній має бути ложечка для цукру або щипчики для цукру-рафінаду), вазу з варенням або лимоном. Мінеральні води та соки перед подачею на стіл треба відкоркувати.

Солодкі страви подають зазвичай наприкінці святкового обіду. Перед тим, як їх подати, рекомендується прибрати зі столу використаний посуд, хліб, спеції. Стіл сервірують десертними приборами і посудом; десертні тарілки розміщують перед кожним гостем, праворуч кладуть ніж лезом до тарілки, зліва — виделку зубцями вгору. За тарілкою праворуч розміщують чашку з блюдцем.

Для сервірування можна взяти цукорницю, щипці для цукру, ложечки та виделки для лимона, розетки для джему, вази для фруктів і кондитерських виробів.

Фрукти подають у вазах, уклавши гіркою. Вази з фруктами розміщують по центру стола (мал. 205).

Мал. 205. Приклади розміщення на столовому посуді солодких страв та фруктів

Окрасою столу завжди були квіти. Вони виконують декоративну роль, створюють гарний настрій. Якщо за великим урочистим столом є місце, можна поставити ліворуч від кожного прибору в невеличкій вазочці маленькі квіти. Вони не повинні заступати ні посуд, ні людей, що сидять навпроти один одного (мал. 206).

Мал. 206. Варіант оформлення столу невеликими букетами квітів

Гарно накритий стіл збуджує апетит та збільшує задоволення від споживання їжі. Ви вже знаєте, як сервірувати обідній святковий стіл, подібними правилами користуються під час сервіровки столу для себе й своїх близьких уранці чи ввечері.

Мал. 207. Приклад сервірування столу до сніданку або вечері

До сніданку та вечері стіл сервірують майже однаково. З лівого боку від того, хто сидить, ставлять пиріжкову тарілку (мал. 207). Посередині — глибоку або мілку тарілку. Справа від неї кладуть ніж та ложку, зліва — виделку. Чайну ложку кладуть за тарілкою, повернувши її ручку вправо. Хлібницю, масельничку, цукорницю, ставлять посередині стола, щоб їх було зручно діставати всім присутнім за столом. У вазочці з варенням має бути ложка, у цукорниці — ложка або щипці (для рафінованого цукру).

Запитання та завдання

  • 1. Із чого починають планування святкового застілля?
  • 2. Які вимоги до столової білизни?
  • 3. Які правила розміщення посуду на столі?
  • 4. Які особливості сервірування стола до сніданку та вечері?
  • 5. Яку функцію в сервіруванні столу виконують квіти?

ВИКОНАЄМО ЗАВДАННЯ РАЗОМ

Відповідно до запропонованих схем (мал. 208) «Рулон», «Хвиля», «Віяло», «Спис» скласти серветки та розмістити їх на порційній тарілці.

Уміння красиво складати серветки — це дуже важливо для правильної сервірування столу. Так чому б і вам не спробувати навчитися цього? Для того щоб навчитися красиво складати серветки, перше, що вам потрібно — це самі серветки з льону або бавовни, трохи накрохмалені та ідеально чисті. По-друге, існує низка правил, яких потрібно дотримуватися, складаючи серветки:

  • • ідеальна форма серветки — квадрат із довжиною сторони 35 або 40 см;
  • • усі серветки, призначені для сервірування одного стола, мають бути складені однаковим способом;
  • • обираючи варіант складання серветки, не забувайте про те, що гості повинні зуміти швидко розгорнути ваш витвір; не варто ставити гостей у незручне становище занадто оригінальним способом складання.

Мал. 208. Схеми варіантів складання серветок

Додаткова інформація

• Під час сервірування столу треба враховувати, наскільки правильно будуть поєднуватися всі елементи сервіровки (меблі, посуд, скатертини та серветки, столові прибори) за формою, кольором та їх взаємним розташуванням. Також треба обрати провідну ідею (вік іменинника, пора року, привід, за якого ви збираєте своїх друзів), керуючись якою, буде виконано сервірування стола (мал. 209).

Мал. 209. Сервірування стола з нагоди новорічних святкувань

• Якщо квіти принесли гості, відразу ставити їх на стіл не рекомендується, щоб не порушити симетрію і гармонію оформлення. При оформленні столу квітами стежте за тим, щоб вони не привертали до себе всю увагу гостей. Краще поставити їх у центр стола, на видноті, але висота букету не повинна бути вищою за рівень очей присутніх. Це дозволить гостям розмовляти через стіл.

Цікаво знати

  • • Меню в перекладі з французької значить «перелік страв».
  • • Назва процесу вживання їжі — трапези — пішло від древньогрецької назви меблів, на яких розміщували їжу. Під час вживання їжі перед гостями встановлювали низькі столики — «трапези», схожі на піднос на тонких ніжках.
  • • До всіх страв, які не сервірують порціями, подають ложку, виделку, лопатку, щипчики тощо.








Немає коментарів:

Дописати коментар